Mağazanız için müzik nedir?

Müziğin önemi sandığınızdan daha büyük olabilir. İnsanlar, zamanın başlangıcından beri rahatlamak ve iyi duyguları serbest bırakmak için müzik dinlemekten keyif aldılar. İster evinizde, ister arabanızda, mağazanızda, restoranınızda veya spor salonunda olsun, günün büyük bir bölümünde etrafınız müzikle çevrilidir. Dolayısıyla birçok işletme ve işyeri müşterileri için müzik çalmaktadır. Müziğin bireyler üzerinde nasıl faydalı bir etkiye sahip olduğunu ve belirli müziğin insanlara mağazanızda daha uzun süre kalma, muhtemelen daha fazla satın alma ve mağazanızı başkalarına önerme konusunda nasıl ilham verebileceğini gösteren çalışmaları da düşünürsek, müzik mağazanız için temel elementlerden biri olarak düşünülebilir.Mağazalarda neden müzik çalar? Etkili bir fon müziğinin müşteriye etkisi nedir?


  • Fon müziği, bir perakende mağazasındaki garip bir sessizliği doldurmaktan daha fazlasıdır. Mağazanızın performansını ve içeri giren herkesin deneyimini iyileştirmek için bir araçtır.

  • Tamamen markalı bir deneyim ve ortam yaratır.

  • Müşteri stresini azaltır ve müşteri tutumunu iyileştirir.

  • Müşterilere mağazada ne kadar hızlı hareket etmeleri gerektiğine dair ipuçları sağlar.

  • Çalışan memnuniyetini ve üretkenliğini artırır.

  • Satışları artırır.


Perakende Mağazalarda Kurumsal Radyo Etkisi


Bir perakende mağazasına girdiğinizi ve belki de bir klima ünitesinin vızıltısından veya kasadaki kasiyerin tırnaklarının tıkırtısından başka bir şey duymadığınızı hayal edin. Bu kulağa garip ve rahatsız edici gelebilir. Veya bir müşterinin lüks bir butiği ziyaret ettiğini ve müziğin çok yüksek olduğunu veya kaba bir dil kullandığını hayal edin. Kesinlikle bir müşteriyi bir ziyarette tutacak, hatta daha fazlası için geri gelmesini sağlayacak türden bir izlenim bırakmayacaktır.


Günümüzün müşterilerinin çoğu, bir tür mağaza içi sese, özellikle de müziğe alışkın. Yukarıdan çalan bir şeyin olmaması, alışveriş yapanların kafasının karışmasına, hoş karşılanmamasına ve muhtemelen memnuniyetsiz bir şekilde ayrılmalarına neden olabilir.


Çoğu perakendeci, mağaza atmosferini mükemmelleştirmek için sayısız mesai ve kaynak harcar. Mağaza içi ses, doğru yapılandırılırsa iyi bir atmosfer yaratmakta önemli bir rol oynayabilir. Doğru ses ve kaliteli bir fon müziği alışveriş yapanları satın almaya itmenin yanı sıra, marka imajını güçlendirme, işletmeye daha fazla müşteri çekme ve nihayetinde satış yapma fırsatını artırma havasına sokabilir.


Kaliteli müzikler ile mağazanıza neler katabilirsiniz?


Markanızı yaratın ve farklılaştırın


Sıcak bir atmosfere sahip aile dostu mağazalar mı işletiyor musunuz? Sinirli, canlı ve enerjik misiniz? Çaldığınız müziğin temposu, yüksekliği ve stili, markanızın kişiliğini müşterilere daha kapınıza girmeden önce iletmenize yardımcı olabilir. Müzik, bir markanın imajı için o kadar etkili bir ipucudur ki, markanın ve ürünlerin kişiliğini anlamak için bir mağazadan gelen notaları duymak çoğu zaman yeterlidir. Bir alışveriş merkezinde takım elbise için alışveriş yaptığınızı hayal edin. Resmi kıyafet stoklamaları pek mümkün olmadığı için muhtemelen rap veya dans müziği çalan mağazalara girmeyeceksiniz. Mağazalarınızı değiştirmeyi veya yeniden markalaştırmayı düşünüyorsanız, müzik, markanızı yeniden tasarlama hedeflerinize ulaşmak için güçlü bir araç olabilir.


Kurumsal Radyo ile insanları alışveriş yapmaya teşvik edin


Araştırmalar, müziğin alışveriş yapanların tercihlerini ve ne kadar satın alacaklarını etkileyebileceğini gösteriyor. 2005 yılında yapılan bir araştırma, insanların hoş müzik çalarken anlık satın almalara daha fazla harcama eğiliminde olduğunu ortaya koydu. Bu etki, insanlar mağazada çalan müziği fark etmediğinde bile mevcuttu ve bu da müziğin alışveriş alışkanlıkları üzerinde bilinçaltında bir etkisi olduğunu gösteriyordu. Daha da ilginci, çalınan müziğin türü, belirli satın alımlar için bir tetikleyici görevi görebiliyor. Örneğin klasik müziğin, alışveriş yapanları daha pahalı ürünler satın almaları yönünde etkilediği görülmüştür. Bilim adamları bunun klasik müziğin yüksek kalite ve zarafet duygularını uyandırmasından ve dolayısıyla alışveriş kararlarını bu yönde etkilemesinden kaynaklanabileceğine inanıyor. Birinci sınıf bir mağaza işletiyorsanız, müşterilerinizin ziyaretlerine fon olarak klasik melodileri çalmayı düşünebilirsiniz. 1997'de Nature'da yayınlanan bir araştırmada, araştırmacı bir şarap dükkanında çeşitli müzik türlerini çaldı. Fransız müziği çalarken insanların daha fazla Fransız şarabı alacağını keşfettiler; Bunun yerine Alman müziği çalarken insanlar daha fazla Alman şarabı satın aldı. Şaşırtıcı bir şekilde, alışveriş yapanların kendileri, müziğin şarap seçimleri üzerinde herhangi bir etkisi olduğunun farkında değillerdi. Peki sizin müzik stratejiniz belirli satış hedeflerinizi desteklemek için mi tasarlandı?


Markanıza öznellik katın


Müşterilerin sadece arka planda müzik dinleyerek ne tür bir işiniz olduğunu anlayabileceğini biliyor muydunuz? Müzik, müşteri bir işletmeye girmeden önce bile, oradan çıkan notalara kulak vererek marka hakkında bilmeleri gereken bazı şeyleri öğretmeye yeterlidir. Örneğin, takım elbise ve diğer resmi kıyafetleri satan bir mağazada rap müziği nadiren duyulur. Ancak bu şarkı spor ayakkabı satan mağazalarda rahatlıkla duyulabilir. Müzik, marka bilinci oluşturma hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir. Ancak onları yanıltmamak için müzik seçerken dikkatli olmalısınız. Bu noktada devreye kurumsal radyo şirketleri giriyor. Markanızın sektörüne ve müşteri kitlenize göre seçilmiş, kaliteli ve telifsiz müzikler ile müşterilerinize özgün bir alışveriş keyfi yaşatmanızı sağlayarak, hem müşteri memnuniyetinin hem de satışlarınızın hatırı sayılır derecede artış göstermesini sağlamak amacıyla müziklerinizi ve anonslarınızı ayarlayarak sizi bu dertten kurtarıyorlar.


Alışveriş yapanların hızını belirleyin


Araştırmalar, mağaza içi müziğin hızının, ritminin ve hacminin mağazadaki müşteri akışının hızını etkilediğini gösteriyor. Sakin müzik düşük ses seviyesinde çaldığında, insanlar koridorlarda yavaş dolaşmaya eğilimlidir; Öte yandan, enerjik, yüksek sesli şarkılar çalınırken, insanlar mağazadaki hızlarını artırma eğilimindedir. Örneğin, bir perakendeci, müşterileri mağazada hızla gezinmeye teşvik etmek için kapanış saatine yakınken hızlı tempolu, daha yüksek sesli müzik çalmaya karar verebilir; tersine, alışveriş yapanlara daha uzun süre gezinmeleri ve ürünlere göz atmalarını sağlamak ve ilham vermek için yoğun olmayan zamanlarda yavaş müzik çalınabilir.


Verimliliği artırın


Bilime göre müzik satışları artırır. Peki bu nasıl mümkün olabiliyor? Tarafsız bir dergi tarafından yürütülen bir pazar araştırmasına göre, müziğin müşterilerin satın alma kararları üzerinde önemli bir etkisi var. Bulgulara göre uygun müzik seçimi satışları artırabilir.


Mağazanızda doğru müziği çalarsanız, müşteriler sakin ve özgür bir ortamda takılacaktır. İnsanlar imkanları üzerinden satın almazlar, ancak ruh halleri bu aksiyonlarında önemli bir öneme sahip. Perakende mağazanızda daha fazla zaman geçirmeye istekliyseler (onlara kalmaları için bir neden vermelisiniz), oradan çantaları boş bir şekilde ayrılmayacaklardır.


Tanıtılan Yazılar
Henüz bu dilde yayınlanmış bir yazı yok
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square