Mynoise İle Kendi Gürültünüzü Yaratın!

Tarih boyunca hep geçiş dönemleri olmuştur. Bazen ekonomik sebepli savaşlar bazen göçler bazen de ekonomik gerginlikleri tetikleyen hastalıklar… Bu geçiş dönemleri hepimizin hayatında değişiklikler yaratmış, çalışma düzenimizi değiştirmiş, sosyal hayatımızı sonlandıracak tedbirler alınmıştır. Bütün dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını sebebiyle dünya genelinde bir karantina halinde olduğumuzdan dolayı mecburen hiçbirimiz evlerimizden çıkamıyoruz. Yaşadığımız bu durum zaten yıpratıcıyken bir de kaygı duyarak bekliyoruz, her gün izlediğimiz ve okuduğumuz gelişmeler dolayısıyla hem üzülüyor, hem korkuyoruz. Günlük rutinimizde yer alan çok basit şeyleri bile çok özledik değil mi? Şu an evden çıkamazken, bulunduğunuz yerden bambaşka bir yere gidebilseydiniz nereye gitmek isterdiniz? Bu yazımızda sizi hayal edebileceğiniz her yere götürebilecek bir siteden bahsedeceğiz, tek yapmanız gereken şey ‘dinlemek’.

Hepimiz günlük rutinlerimizi tamamen değiştirmek zorunda kaldık. Artık büyük bir çoğunluğumuz home office çalışıyoruz. Toplantılarımızı video konferanslarla yapıyor, maillerimizi evlerimizde kendimize yarattığımız ofis alanlarımızdan gönderiyor, ekip arkadaşlarımızla telefon üzerinden iletişim sağlıyoruz. Kısacası gün içinde ofis ve çalışma rutinlerimizde yer alan her şeyi artık evlerimizden yapıyoruz. Hayatımızın rutinleri de büyük ölçüde değişti. Sahilde koşu yapmak, yağmur altında yürümek, haftasonu temiz hava almak için orman gezintilerine çıkmak, gittiğimiz tatilde ki dağ evinin şöminesinin başında oturmak... Şu an bunlardan hiç birini yapamıyoruz. Koşullar böyleyken, bizler kaygı ve belirsizlik içerisinde günlerimizi geçirirken, rutine alışmış beyinlerimize evde hem çalışırken hem de dinlenirken farklı rutinler oluşturmaya çalışıyoruz. Evde dikkatimizi dağıtacak çok fazla unsur da mevcutken odaklanarak çalışmak haliyle zor olmuyor değil. İşte tam da bu noktada verimimizi inanılmaz derece değiştirecek, odaklanma problemlerimizi ortadan kaldıracak, stres ve kaygıyı azaltacak bu uygulama mynoise.net.

Belçikalı bir akademisyen mühendis Dr.Stéphane Pigeon tarafından kurulan Mynoise.net. aslında bir ses efekti mixeri. Kullanımı oldukça yaygın olan bu site, ABD’de en çok ziyaret edilen TOP 10.000 web sitesi içerisinde yer alıyor. Benzer siteler ve uygulamalar olmasına rağmen burada yaratılan farklardan önemli bir tanesi de seslerin çok özel bir şekilde seçilmesi. Dr.Stéphane, her sesin çıkış noktası olan o bölgeleri özel olarak ziyaret edip bazen yağmuru bazen güneşi kaydedebilmek için günlerce beklediğini söylüyor. Alınan sesler özel ses mühendisleri ile hazırlanıp mixleniyor.

Sitenin içerisinde birbirinden farklı ihtiyaçlar için tasarlanmış farklı farklı ambiyanslarda background sesler bulunuyor. Örneğin, gürültülü bir ortamda odaklanmanız gereken bir iş üzerinde uğraşırken, site bunun için karşınıza ‘İrlanda Kıyısı’ adını verdiği bir ses çıkarıyor. Artık tek yapmanız gereken bu ses eşliğinde işinize devam etmek! Yine yoğun stres yaşadığınız bir anda sakinleşmek istiyorsunuz, sitenin bu sefer karşınıza çıkardığı birden fazla mixten bir tanesi olan ‘Japon Bahçesi’ sesi geliyor. Stéphane bu sesi, ‘‘Yoğun bitki örtüsü ile iç içe kayalar, akarsular, göletler ve adalar, nazik bir esinti bambu yaprakları ve yalnız bir rüzgarı ahenge okurken, uzak bir şelalenin sesini duyuyorsunuz, size daha yakın olan ağustos böcekleri de size yazın başladığını hatırlatıyor.’’ diye tanımlıyor. Uyumak isterken, ilham almanız gereken bir şeyler yazarken, bebeğinizi uyutmaya çalışırken, uyanık kalıp çalışmanız gereken zamanlarda uykunuzu açacak ve daha pek çok durum için tasarlanmış yüzlerce ses mevcut. Açtığınız sesler içerisinde çeşitli değişkenler, yani o sesi oluşturan alt sesler bulunuyor. Örneğin, yukarıda bahsettiğimiz ‘İrlanda Kıyısı’ mixi içerisinde sahil, rüzgar, su, göl, yağmur, çakıl kıyısı gibi 10 tane ses bulunuyor. Siz bu alt seslerin seviyelerini istediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Örneğin, yağmurun sesini hiç duymak istemezseniz ya da daha az duymak isterseniz kısabilir veya tamamen kapatabilirsiniz. Yine bazı seslerde hz-khz ayarlarını kendiniz yapabiliyor yani frekansları değiştirebiliyorsunuz. Hatta bazı sesleri beynin dalgalarına göre delta, theta, beta ve alfa seçeneklerinde oynamalar yapıp beyninize istediğinizi yaptırabiliyorsunuz! Müdahele edip değiştirebildiğiniz için aslında sesleri kendiniz için kişiselleştirmiş oluyorsunuz, uygulamanın yarattığı en belirgin farklardan biri de bu. Bu kişiselleştirdiğiniz halleri kaydedip bunlardan playlistler oluşturabilir daha sonra da hazırladığınız ayarlar da tekrar dinleyebilirsiniz.

Kısacası evlerimizden çalıştığımız şu günlerde en başta odaklanmak, konsantre şekilde verimli çalışabilmek çok daha zor iken Mynoise.net’in bu amaçla faydalı olacağını düşünüyoruz. Dr.Stéphane da bu konuda “Verimlilik ve odaklanma söz konusu olduğunda, beyniniz her uyaranı filtrelemede çok iyidir, bir süre sonra belki de beş dakikadan az, beyniniz bu sesi görmezden gelecek ve sessiz bir ortamda çalıştığınız yanılsamasına sahip olacaksınız. Mynoise beynin sürekli uyaranları belirleme yeteneği üzerine kurulu olup kullanıcılar için sadece hoş bir arka plan gürültüsü sağlamak yerine, rahatsız edici ortam seslerini maskelemek için ses parçalarını ayarlayabilir, böylece dinleyiciler çalışmalara veya diğer görevlere tam dikkat göstermelerini sağlayabilirler. “ diyor.Kısacası geçirdiğimiz bu zor günlerde, gitmek isteyip de gidemediğimiz yerlere bizi duymak isteyip de duyamadığımız seslerle götürmeyi başarılı bir şekilde sağlayan, gerginliğimizi ve endişemizi azaltmaya yardımcı olan, evden çalışma temposunda odaklanma problemimizin yine büyük yardımcısı olan Mynoise.net’ i kullanabilirsiniz. Ayrıca Apple music, Spotify ,Deezer ,Google play music ,Amazon music platformlarından da bu seslere ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli dinlemeler dileriz :)

Etiketler:

Tanıtılan Yazılar
Henüz bu dilde yayınlanmış bir yazı yok
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square