Bir Rönesans Tablosunun Renk ve Ses Freakansları


Ichographs MdelP (Madonna del Prato) renk ile ses frekansları arasındaki ilişkiyi inceleyen bir eser. Rafael’in ünlü tablosunu on bin kübik parçaya ayırıyor ve her bir parçaya, rengine göre bir ses frekansı atıyor.

Görsel içerikleri ilginç ses tasarımlarıyla birleştiren Atinalı sanatçı Yiannis Kranidiotis,ichographs ismini verdiği video serisinde, renkleri ses frekansına dönüştürerek, biçim ile ses arasındaki ilişkiye odaklanıyor. Rafael’in Madonna del Prato tablosuna yaptığı görselleştirmede, renkleri analiz ederek belli frekanslarda sesler üreten bir iş ortaya çıkarmış. Tablonun her bir pikselini görüntü ve ses parçacıklarına dönüştüren çalışma, tablonun içinde iki duyunuzu da kullanarak gezinmenizi sağlıyor. Çalışmadan görüntülerin yer aldığı videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

MusIcon içinde gezinebildiğiniz ve müzik parçasının farklı anlarını dinleyebildiğiniz bir resim. Bulunduğunuz yere ve zamana göre sesler ve müzik değişiyor. MusIcon etkileşimli ses dünyasına sahip bir resim.

Ses ve rengin doğrudan eşleştirildiği Ichographçalışmalarının aksine, MusIcon‘larda ses ile görselliğin arasındaki bağlantı sanatçının öznel yorumuyla kuruluyor. Sanatçı tablodan esinlenerek müzik besteliyor ve bu müziğin farklı anlarını tablonun bileşenlerine atıyor.

Durağan karelerin büyüsünü bozmadan fotoğrafa bir boyut daha ekleyen sinemagraflardan ilham aldığını söyleyen Yiannis Kranidiotis, tablolara da ses dünyaları ekleyerek sinestezik deneyimler yaratmanın peşinde koşuyor.

SanatBlog

Tanıtılan Yazılar
Henüz bu dilde yayınlanmış bir yazı yok
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square