Yüzüklerin Efendisi Konseri Nisan’da İstanbul’da!


Uzun zamandır her Orta Dünya haberinin altına sevgili Gandalf’ımız Ian McKellen’in bu muhteşem sözlerini yazmaktan keyif alıyorum: “There’s no farewell. I said goodbye to Middle-earth in 2001 and here we are!” “Veda diye bir şey yok. Orta Dünya’ya 2001’de veda etmiştim ve işte yine buradayız!” Ve işte yine buradayız.. 2016 yılının başlarında.. Biletix’ten kopup gelen inanılmaz bir haberler yeniden Orta Dünya’ya adımımızı atmaya hazırlanıyoruz. Yüzüklerin Efendisi’nin nice ödüller görmüş, nice övgüler almış film müzikleri, muhteşem bir Orkestra ile Nisan ayının başında İstanbul’da bizleri bekliyor olacak. Howard Shore’un ilk film Yüzük Kardeşliği’nden en sevilen besteleri kulaklarımızın pasını silmeye hazırlanıyor.

Dilerseniz sözü, konserin anlam ve önemini çok güzel bir biçimde açıklamış olan Biletix’e bırakalım. Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile eşsiz bir müzik şöleni…

* Besteci Howard Shore, Akademi® ve Grammy® Ödüllü müziğiyle Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği’nde J.R.R Tolkien’in edebi hayal gücüne hayat vermiştir. Shore’un müziği, Peter Jackson’ın filmini yüzyılların stilistik eğilimlerinden gelen ve eşsiz bir şekilde geliştirilmiş bir vizyon, mükemmel bir senfonik eser olarak ifade etmektedir. Yüzüklerin Efendisi’nin müziği, film müziklerinin en karmaşık ve kapsamlı eserleri arasında sayılmaktadır. Bu eşsiz performans, filmin melodilerini oluşturmakta ve aynı zamanda tamamen yeni ve dramatik bir canlı konser deneyimi yaratarak müziğin hikâyenin ağırlığını taşımasına izin vermektedir. Shore’un müzikleri sadece kardeşliğin nefes kesici duygularını, heyecan verici olaylar dizisini ve muhteşem yolculukları değil, aynı zamanda Tolkien’in Orta Dünyasının temellerini de yansıtmaktadır. Dünyanın dört bir yanından toplanarak bir araya getirilen stiller, enstrümanlar ve sanatçılar, Tolkien’in kültürlerinin her birinde eşsiz bir müzikal iz bırakmaktadır. Kırsalda yaşayan sade hobbitler, kulağa hoş gelen Kelt ezgilerine dayanmaktadır. Mistik Elfler, ruhani Doğu renklerine sahiptir. Tolkien’in imha edici taş kesicileri olan Cüceler ise, paralel harmoniler ve kaba, gırtlaktan gelen sesleriyle erkek korolarla verilmektedir. Sanayileşmiş Ork orduları, Shore’un en sert ve vurmalı seslerinden payını almıştır, bunlar arasında Japon taiko davulları, metal zil levhaları ve piyano tellerine vurulan zincirler yer almaktadır; öte yandan, Orta Dünya’nın kusurlu ancak soylu mirasçısı İnsanların dünyası, şiddetli ve keskin seslere sahip nefeslilerle bizlere sunulmaktadır.

Operasal bir biçimde bu müzikal dünyalar, bazen ortaya çıkacak bir güç için kuvvetlerini birleştirerek, bazen sert bir şekilde çarpışarak birbirine kaynaşıyor… Ve daima Tek Yüzüğün iradesine ve kendi temalarının meşum ailesine boyun eğiyor. Bu müziğin engin kapsamı, senfoni orkestrasına ve İngilizce’nin yanı sıra Tolkien’in oluşturduğu Quenya, Sindarin, Khuzdul, Adûnaic ve Kara Lisan dillerinde şarkı söyleyen karışık koroya, erkekler korosuna, enstrümantal ve vokal soloculara ihtiyaç duyuyor. Orijinal halk şarkıları, diyatonik ilahilerle, polifoni düğümleriyle, kompleks tını gruplarıyla ve kaynaşan ahenksiz aleatorik pasajlarla yan yana duruyor. Belli bir amaca hizmet eden ve hünerli ellerin kaleminden çıkan bu şarkıların etki alanı ne kadar büyükse uygulaması da o kadar kontrollüdür; bu büyük yapı bünyesinde önemli derecede öz bir müzikal vizyon barındırmaktadır. Shore’un eseri, güçlü orkestral yapılar üzerine inşa edilmiş dünyevi, ayakları yere basan bir ton ve akıcı olan ama uçarı süsten arındırılmış bir his veriyor.

Orkestra: Filarmonia İstanbul

Koro: Rezonans Senfonik

Koro Orkestra Şefi: Ludwig Wicki Kaynak: biletix.com

Tanıtılan Yazılar
Henüz bu dilde yayınlanmış bir yazı yok
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square