Mağazadaki müzik alışverişi nasıl etkiliyor?

Mağazalardaki müzik yayınının mağaza içi trafik akışı ve satışlar üzerinde etkileri olduğu, seçilen müzik türlerinin müşterileri daha huzurlu, sakin ve ticari mesajlara daha açık hale getirdiği daha önce de kanıtlanmıştı.
Çukurova Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatma Demirci Orel, müziğin yüzyıllardır insanların duygu dünyası ve davranışları üzerinde çok çeşitli etkileri olduğunun gözlendiğini kaydetti.
Farklı kültürlerde ve farklı dillerdeki toplumların insanlarının müzik dilinde buluştuğunu, müzikle anlaşabildiğini dile getiren Orel, psikolojik hastalıkların tedavisinden, iş yerlerinde çalışanların motivasyonuna kadar kullanım alanları genişleyen müziğin mağazalarda atmosfer oluşturmada da tercih edilen bir araç olduğunu ifade etti.

İnsan beyninin sağ yarısının olayları ve nesneleri sezgi yoluyla algıladığını, bu sayede insanların herhangi bir olayı veya nesneyi beyinlerine daha çabuk kaydettiğini ve daha kolay hatırladığını vurgulayan Orel, ''Buradan yola çıkarak mağaza içerisinde ürünlerin müzik eşliğinde teşhir edilmesinin müşteriler üzerindeki etkisinin sözlü teşhirden daha fazla olacağı söylenebilir. Çalınan müzik, mağazanın veya teşhir edilen ürünlerin müşteri tarafından algılanmasını hızlandırır'' diye konuştu.

İç kaynaklı gürültülerin veya mağaza içinde istenmeyen seslerin yok edilmesi ya da müşterileri rahatsız etmeyecek düzeye indirilmesinde müziğin kullanılmasının en etkin yol olduğunu bildiren Orel, mağaza atmosferinin oluşturulmasında müziğin önemli bir yeri olduğunu, müziğin insanı duygulandırıcı, isteklendirici, harekete geçirici, gevşetici ve dinlendirici etkileri olduğunun bilindiğini söyledi. Mağaza yöneticilerinin de bu doğrultuda müzikten yararlandıklarını kaydeden Doç. Dr. Orel, şu bilgileri verdi:

''Örneğin büyük mağazacılık alanında müzik yayını klasik bir araç haline gelmiştir. Bazı mağazalarda çalınan müziğin alışveriş yapmakta olan müşterileri rahatsız ettiği ve ürünlere odaklanmayı engellediği gözlenmektedir. Bu tür mağazalarda müzik yayını, 'adet yerini bulsun' şeklindeki bir anlayışla yapılmakta ve genellikle müziğin türü, temposu ve ses düzeyine karar vermede mağaza yöneticisi veya çalışanlarının kişisel tercihleri ön plana çıkmaktadır. Oysa mağaza içinde müzik yayını amatörce yürütülmemeli, aksine bu konuya tamamen profesyonelce yaklaşılmalıdır.''

Seçilen müzik türlerinin müşterileri daha huzurlu, sakin ve ticari mesajlara daha açık hale getirdiğini vurgulayan Doç. Dr. Orel, ''Öte yandan, müziğin sesi müşterileri ne huzursuz edecek derecede yüksek, ne de onları etkilemeyecek derecede düşük düzeyde olmamalıdır'' dedi. Yayınlanan müziğin fon müziği izlenimi uyandırması gerektiğini, bu noktada mağaza içerisindeki merkezi yayın sisteminin de kaliteli olmasına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Orel, çünkü cızırtılı ve boğuk müziğin müşteriler üzerinde olumsuz etkiler oluşturabildiğini ifade etti. Yayınlanan müzik parçalarının sayısının fazla olması, ilke olarak aynı melodinin bir mesai gününde sadece bir kez çalınması gerektiğini bildiren Doç. Dr. Orel, günün değişik saatlerinde farklı müzikler seçilmesi önerisinde bulundu.

TRAFİK AKIŞI VE SATIŞLAR ÜZERİNE ETKİSİ

Yine fazla gevşetici ya da havai hislere sürükleyici melodilerin çalınmamasına dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Doç. Dr. Orel, şöyle devam etti:

''Müziğin aynı zamanda mağaza içi trafik akışı ve satışlar üzerinde de etkileri vardır. Yavaş tempolu müzikler, yüksek tempolu müziklere kıyasla müşterileri mağaza içerisinde daha uzun süre tutar. Uzun süre mağazada kalan müşterilerin de genellikle daha çok alışveriş yapacağı umulur. Öte yandan, mağaza içerisinde huzurlu ve rahat bir biçimde alışveriş yapmayı engelleyecek şekilde çok fazla sayıda müşterinin olması durumunda yüksek tempolu müzik çalınarak, bu müziğin trafik akışını hızlandırıcı etkisinden yararlanılabilir.''

Kaynak: Sabah Gazetesi

Tanıtılan Yazılar
Henüz bu dilde yayınlanmış bir yazı yok
Birazcık daha sabır.
Son Paylaşımlar
Arşiv
Etiketlere Göre Ara
Bizi Takip Edin
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square